Po zime nezabudnite na týchto 13 vecí pre vaše auto

Po zime nezabudnite na týchto 13 vecí pre vaše auto

Aktuálne končiacu sa zimu by sme pokojne mohli charakterizovať ako miernu, skôr teplú s ojedinelým intenzívnym snežením. To však vonkoncom neznamená, že môžete starostlivosť o svoje vozidlo podceniť. Už máme za sebou niekoľko prvých jarných dní a je najvyšší čas, aby sme autá dôkladne ošetrili, vyčistili a pripravili ich na dlhšie letné obdobie, ktoré je charakteristické častými horúčavami a všeobecne vyššou teplotou. 

Zanedbanie takejto starostlivosti po zimnom období Vás môže vyjsť poriadne draho, aj preto si treba zvážiť, či chcete servis a údržbu teraz odignorovať alebo nie. Pritom základná starostlivosť je pomerne jednoduchá a väčšinu nižšie uvedených faktoroch si dokážete skontrolovať aj vo vlastnej réžií. Odporúčame Vám však, aby ste zverili Vaše vozidlo odborníkom, ktorí poznajú viacero problémových oblastí po zime a dokážu Vám ich opraviť či navrhnúť riešenie pre ich odstránenie.

Čistota

Drvivá väčšina automobilov je po zimnom období zanesená všetkými nečistotami, ktoré sa vyskytli na vozovke. Okrem viditeľných miest sa tieto nečistoty zvyknú nachádzať aj v rôznych škárach a na miestach, ktoré sú len ťažko dostupné. Zvonku Vám odporúčame, aby ste si vozidlo vlastnoručne umyli alebo jeho umytie zverili odborníkovi. Vlastnoručné umytie je často dôkladnejšie ako „umyvárka“, avšak tá Vám navyše ponúka v najdrahších programoch aj umytie podvozku. To je po zime veľmi žiaduce a ak už nie je pravdepodobnosť sneženia, túto možnosť rozhodne využite. Okrem vonkajšieho umytia aj navoskovaním nezabudnite ani na vysávanie či vyleštenie vozidla zvnútra. Priestory pod kobercami či sedačkami by mali tiež dostať potrebnú starostlivosť. V niektorých prípadoch treba uvažovať aj nad ich vytepovaním. 

Uskladnenie pneumatík

Rutinu v podobe výmeny pneumatík nemôže vynechať žiaden majiteľ auta na prelome zimného a letného obdobia. Čo však s pneumatika, ktoré aktuálne nepoužívate? V tomto prípade to budú zimné pneumatiky, ktoré sa ocitnú vo Vašej garáži či dome s tým, že ich treba uskladniť. V prípade pneumatík s diskami voľte variantu naskladania na seba, teda z pneumatík vytvoríte akýsi komín a takto uložené ich necháte v suchej, tmavej a dostatočne chladnej miestnosti. Pneumatiky by mali mať tlak na úrovni 1 Bar a nemali by ste ich mať uložené vedľa seba. V prípade pneumatík bez diskov je ich uloženie presne opačné, a teda vedľa seba. Pneumatiky však nezabudnite raz do mesiaca pootočiť, aby sa ich zmes nerozložila viac k spodnej časti a po ich obutí nespôsobovala nepríjemné vibrácie. 

Kontrola ostatných častí vozidla

Aby bolo vozidlo pripravené na letnú sezónu, je okrem vyššie spomenutých faktorov nutné skontrolovať aj nasledovné diely:

Brzdy

Brzdová sústava môže byť po zime značne opotrebovaná. Dajte si pozor najmä na brzdové platničky a kotúče, ktoré môžu byť poškodené hrdzou.

Motor

Nevyhnutnou kontrolou musí prejsť aj motor. Dostatok oleja v ňom či tesnosť olejovej vane motora a prevodovky jednoducho musí skontrolovať odborník.

Manžety

Zvyknú sa opotrebovať či poškodiť častými výtlkmi. Kĺbové hriadele či čapy môžu mať za následok zlé tesnenie ochranných manžiet, pričom to často vyústi do poškodenia krytých častí.

Podvozok

Ochranná vrstva podvozku býva často namáhaná chemickým a mechanickým vplyvom. Zimná prevádzka je pre podvozok nebezpečnejšia, aj preto je prípadné poškodenie oveľa viac pravdepodobné. 

Karoséria

Karosérie niektorých áut to jednoducho „nevydržia“ a korózií podľahnú, najmä vo vyššom veku. Vhodnou technológiou sa však dá tento dôsledok najmä posypovej soli napraviť.

Žiarovky

Mnohí z Vás určite počas zimy menili žiarovky na vozidle. Tie treba doplniť, ak ste ich čerpali zo zásob v aute, respektíve skontrolovať aj ostatné, či sú funkčné. 

Nápravy

Počas zimných mesiacov je na nápravu vyvíjaná často až príliš veľká záťaž. Negatívne môže byť ovplyvnená aj geometria náprav, čím sa zhoršujú jazdné vlastnosti a celkovo je auto ťažšie ovládateľné. 

Stierače 

Mráz a nízke teploty ovplyvňujú aj gumičky stieračov a tie potom neplnia svoju funkciu – nedostatočne odstraňujú vodu zo skla mimo vozidla. Takéto prakticky nefunkčné stierače sa dajú vymeniť za krátky čas a veľmi málo financií.

Kvapalina v ostrekovačoch

Zimná zmes by sa mala vymíňať a mali by ste do ostrekovačov doliať letnú zmes. Takáto zmes oveľa efektívnejšie odstráni organické nečistoty z čelného či zadného skla a nie je tak mastná. Nevyhnutné je taktiež ošetrenie tryskov ostrekovačov, ktoré bývajú zanesené.

Leave a comment

You are commenting as guest.