Nezabudnite na jarnú údržbu stieračov

Nezabudnite na jarnú údržbu stieračov

Zima dá každému autu poriadne zabrať. Avšak údržba auta po chladných mesiacoch, to nie je len výmena zimných pneumatík za letné, je toho omnoho viac, čo je treba na aute skontrolovať a v prípade potreby aj vymeniť. Ak totiž zanedbáte pravidelnú preventívnu kontrolu, zvyčajne na to draho doplatíte. A ohrozená nemusí byť len vaša peňaženka.

Stierače naše zabudnuté

Plne funkčné stierače sú pre plynulú, bezpečnú jazdu nevyhnutnosťou. Ale úprimne si priznajme, koľkí z nás si na ne ani nespomenú, až kým nie je neskoro. Zrazu sa rozprší a vy pre pokazené stierače nevidíte na cestu, v lepšom prípade to ako-tak ušoférujete, v horšom môže mať nefunkčný stierač až fatálne následky. Tento bežný prvok našich áut však nie je takou samozrejmosťou, za aký ho považujeme, respektíve vyžaduje si pravidelnú kontrolu aj náležitú údržbu, inak sa môže poľahky stať, že stierače vypovedajú službu v tom najnevhodnejšom okamihu.  Účinnosť stieračov ovplyvňuje mnoho faktorov, jedným z najvýznamnejších je bez pochýb počasie. Ich účinnosť sa tak oslabuje po zime, kedy dostanú dosť zabrať, ako aj vplyvom slnečného žiarenia.  Stierače je preto treba po každej zime pravidelne kontrolovať a v prípade porušenia gumy či iných známok opotrebenia ihneď vymeniť.

Dôvody na výmenu stieračov

  • Gumy stieračov strácajú pružnosť, čo sa okamžite odrazí na nedostatočnej čistote vášho čelného skla. Stierače v takom prípade totiž nečistoty poriadne neumyjú, skôr ich iba rozotrú po čelnom skle vášho automobilu.
  • Znakom, že so stieračmi sa niečo deje, sú aj pruhy na čelnom skle, prípadne trhaný, až skákavý pohyb stieračov a rôzne zvuky doprevádzajúce ich činnosť (napr. vŕzganie či pískanie).

Jarná údržba

Keďže zima dá stieračom slušne zabrať, kontrolujte ich automaticky a nečakajte, kým celkom skolabujú. V prípade, že stratia pôvodnú pružnosť, sú prakticky nefunkčné a bez zbytočného špekulovania je nutné zaobstarať si nové.Nakoľko to bez dobrého výhľadu nejde,  funkčný stierač je nadovšetko.

A ako na ich údržbu?

Všeobecne sa odporúča kontrolovať stav gumičiek pred aj po zime a meniť ich okamžite, ako začnú robiť šmuhy, vŕzgať či vydávať iné, vyššie spomenuté neprirodzené zvuky.

 Nevyhnutná starostlivosť

  • Pravidelnéčistenie a odmasťovanie skla aj stieracích gúm by mala byť pre každého vodiča samozrejmosť.  Mastnota, rôzne nečistoty, prach, hmyz aj námraza totiž vytvárajú na čelnom skle vrstvu, s ktorou sa vytrápia všetky, aj plne funkčné stierače.
  • Po očistení skla stierače jemne sklopíme naspäť na sklo, nikdy ich nenechávajte prudko padnúť.
  • V zime nepoužívajte stierače skôr, než máte rozmrazené čelné sklo. Ak vám primrznú na sklo, čo najjemnejšie ich rukou uvoľnite.
  • Pozor na zmesi do ostrekovačov! Nikdy nemiešajte letnú a zimnú zmes. Keď ich totiž zlejete dohromady, mix, ktorý vám vznikne, narobí viac škody než úžitku. V zime takáto zmes nie je dostatočne účinná a v lete, hoci nemrzne, sa zasa po chemickej reakcii vytvorí na skle mastný film, ktorý sa veľmi ťažko umýva.
  • V zime zmesi rozhodne nerieďte. Ani pri oteplení nedolievajte zimnú zmes vodou. V okamihu, keď znova prituhne, totiž takáto zriedená zmes poľahky zamrzne.

Veríme, že túto jar nič nepodceníte a doprajete vášmu autu patričnú prehliadku.

Leave a comment

You are commenting as guest.