Na túto starostlivosť pred dovolenkou nezabudnite

Na túto starostlivosť pred dovolenkou nezabudnite

Drvivá väčšina motoristov sa stará k svojmu vozidlu ako k svojmu zdraviu. Často navštívia doktora – v tomto prípade autoservis až vtedy, keď je neskoro. Zanedbaná starostlivosť sa však odzrkadlí na nákladoch, ktoré musíte vynaložiť pri oprave vozidla. Azda tým najhorším momentom, kedy sa vám vozidlo môže pokaziť, je na dovolenke. V tej chvíli ste absolútne bezradný a vami zaplatená dovolenka autom sa mení na nočnú moru. Pozrime sa teda spoločne, ako predísť takýmto situáciám, ako sa o svoje vozidlo postarať a na čo sa treba zamerať najmä pred letom.

Základnú údržbu o vozidlo si dokáže zrealizovať motorista aj sám. Určite je však ďaleko lepšie, ak by ste našli profesionálov, ktorí sa nachádzajú v klasickom servise alebo rýchloservise. 

Olej

Hladina oleja je jedným z najkontrolovanejších faktorov. Skontrolujete si ju pokojne aj sami, pričom by nikdy nemala byť vyššia, ako je odporúčané množstvo v mierke. Pri niekoľkohodinovej jazde v úmornej horúčave je motor značne namáhaný a pre bezpečnú prevádzku je nevyhnutné dobré a kvalitné mazanie. Veľmi často diskutovanou témou je interval výmeny oleja. Pri syntetických olejoch je to štandardne 30 000 km, pri polosyntetických 15 000 km. Ak vám tesne pred dovolenkou zostávajú ešte 2 – 3 tisícky neváhajte a olej radšej vymeňte. 

Brzdy

Kvalitné brzdy sú rozhodne základom každého vozidla. Fungujúce brzdy sú okrem iného zložené aj z brzdovej kvapaliny. Či je brzdová kvapalina v poriadku sa dá zmerať priamo v servise a to špeciálnym testerom. Ak sa o svoje vozidlo staráte výhradne vo vlastnej réžií, potom by rovnaká kvapalina vo vozidle nemala byť viac ako dva roky. Môže sa totiž stať, že bod varu dosiahne po ceste na dovolenku a tým sa pre vás začína nočná mora.

Chladiaca kvapalina

Často je veľmi podceňovaná. Kontrolu množstva chladiacej kvapaliny berú mnohí ako formalitu. Určite je lepšie, ak by ste ju doplnili ešte pred dovolenkou, ako keby ju potom dopĺňate o vodu alebo minerálku. Najmä v minulosti neboli vriace vozidlá ničím výnimočným. V súčasnosti ich na cestách badať minimum.

Zmes v ostrekovačoch

Poznáte to. Počas zimy mnohí z nás ostrekujú svoje čelné sklo vozidla s cieľom odstrániť námrazu či ľad na ňom čo najskôr. Doplňte preto svoju zmes na maximum. Nezabudnite na rozdiely medzi letnou a zimnou zmesou do ostrekovačov. Zimná je ďaleko viac mastná a to nie je príliš vítaný jav počas leta. Vyhnite sa pridaniu čistej vody, ktorá Vám sklo rozhodne neumyje. Najmä nočná jazda cez mnohé roje hmyzu po ceste domov či do dovolenkovej destinácie sa nezaobíde bez ostrekovania skla.

Svetlá

Či už máte inštalované denné svietenie alebo nie, rozhodne si skontrolujte, či svetlá aj skutočne svietia. Neraz sa totiž stane, že žiarovky v svetlách nie sú vhodne upevnené a svetlo raz svieti inokedy zasa nie. Najmä staršie vozidla zvyknú mať predné svetlá žlté od slnečných lúčov. Cez takéto svetlomety nedokáže prenikať svietiaca žiarivka a vy počas absolútnej tmy vidíte všetko tlmene. V takomto prípade neváhajte a pozrite sa po spoločnostiach, ktoré dokážu takéto svetlo vyčistiť pomocou špeciálnych prostriedkov. 

Akumulátor

Nevyhnutným článkom vozidla je aj schopný akumulátor. Znamená to teda, že batéria musí byť v optimálnej forme a nemala by byť príliš stará. Najmä počas zimy dostala zabrať a preto je vhodné jej otestovanie zo strany technika. Ak by ste totiž nechali pri ceste na dovolenku zapnutú autochladničku alebo iné zariadenie bez toho, aby bol dlhšie naštartovaný motor, je dosť možné, že už nenaštartujete sami, ale za pomocou iného vozidla. 

Tlmiče

O tom, či sú tlmiče v poriadku alebo už sú prakticky nepoužiteľné sa dokážete presvedčiť počas jazdy vozidla najmä na „horšej“ – výmoľmi popretkávanej ceste. Neklamným znakom zlých tlmičov je nadmerné kolísanie vozidla. Často sa stretávame aj s pojmom „vybité tlmiče“. 

Pneumatiky

V zahraničí je najmenšia povolená hĺbka dezénu spravidla väčšia, ako je to v prípade Slovenska. Opotrebované pneumatiky majú vplyv aj na tlmiče a zlú geometriu náprav. Veľmi dôležité je aj odmeranie tlaku v pneumatikách a ich správne nahustenie. Nesprávne nahustené pneumatiky nie sú až tak priľnavé k vozovke, sú schopné predĺžiť brzdnú dráhu a znížiť samotnú životnosť pneumatík.

Nečakané poruchy

Drvivú väčšinu porúch dokáže odhaliť diagnostika vozidla. Niektoré poruchy nie sú až také závažné, iné však dokážu signalizovať potenciálne závažné poruchy v budúcnosti a ich elimináciou sa im dá zabrániť. Diagnostika stojí zopár eur a odhalí vám skutočný technický stav vozidla.

Leave a comment

You are commenting as guest.