Na čo si posvietiť pri kúpe ojazdeného auta?

Na čo si posvietiť pri kúpe ojazdeného auta?

Keď kupujeme nové auto, väčšinou tomu prechádza výber zohľadňujúci všetky možné kritériá. Musí ísť o spoľahlivú značku, pekný dizajn, auto musí spĺňať aj naše očakávania, čo sa týka funkcií. A nezabudnime na cenu. Aj tá je často rozhodujúca. Čo však vtedy, keď chceme kúpiť ojazdené auto? Tu platí, že by sme mali byť dvakrát viac obozretnejší. Zatiaľ čo pri novom aute sa nemilých zistení nemusíme tak báť, pri ojazdených nás čaká prekvapenie za prekvapením. Kúpa ojazdeného auta môže byť dobrou možnosťou kúpy auta, avšak iba za predpokladu, že poznáme reálny stav auta.

Čo by malo byť vašim cieľom pri kúpe ojazdeného auta?

  • Čo najmenej opotrebovaný stav
  • Málo najazdených kilometrov
  • Nepoškodený vzhľad auta

Najideálnejším riešením pri takejto kúpe, je zadovážiť si odborníka, ktorý vám bude vedieť podať hodnoverné informácie o celkovom stave kupovaného auta. Nie vždy je to však možné. Ak je kontrola na vás,  je dobré vedieť, kam sa pri kontrole auta treba dívať, čo si všímať a ako „dešifrovať“ to, čo nájdeme. Preto vám dnes prinášame niekoľko bodov, ktoré vám pomôžu vybrať správne a nenechať sa oklamať predajcom.

1. Kupujte hlavou

Nejeden kupujúci ľutoval svoju kúpu príliš neskoro. Často nás naša obľúbená značka auta či niečo iné natoľko ovplyvní, že nepremýšľame racionálne a do kúpy vhupneme len kvôli sympatiám. Stanovte si teda jasné priority a svoje nadšenie nechajte bokom.

2. Pozor na „netesnosti“

Z auta v dobrej kondícii nesmie nič vytekať, pretekať – skontrolujte, či všetko tesní ako má. Nazrite pod kapotu. Chladiaca kvapalina (nemrznúca zmes) je zvyčajne zelená, ružová alebo žltá, zatiaľ čo kvapalina prevodovky a posilňovača riadenia je červeno-hnedá. Pozrite sa aj pod auto, ak nájdete škvrny od oleja, budete vedieť, že s kondíciou auta to nie je práve ružové. Buď žiadajte nižšiu cenu (ak ste odborník na opravu závady) alebo hľadajte niečo lepšie.

3. Kontrola prevodovky, spojky

Auto vezmite na skúšobnú jazdu, sledujte, či musíte šliapať na spojku až na zem, alebo sa auto začne pohybovať už v strede stlačenia spojky. Ak musíte došliapnuť s pedálom až na zem, spojku bude treba pravdepodobne vymeniť. Auto by malo ísť hladko a ticho bez nejakých zjavných zádrheľov.

4. Skontrolujte karosériu

Ide o jednoduchú vizuálnu kontrolu, počas ktorej hľadáte náznaky premaľovania, rôzne „záplaty“, tiež si všímajte tesnenie dverí.

5. Uistite sa, že auto nehrdzavie

Kontrolujte stav podvozku a celkový vzhľad auta, čo sa týka hrdze. Soľ či špina z ciest vie narobiť časom nepekné problémy. Auto by ste mali, pochopiteľne, kontrolovať za čo najlepšieho denného svetla.

6. Skontrolujte funkčnosť rôznych častí vozidla

Aj bežné problémy ako nefunkčné stierače, môžu znamenať, že auto nie je v najlepšom stave. Skontrolujte fungovanie klímy, svetlá, kontrolky, blatníky, volant aj riadiacu páku. Napovie vám to, ako sa predošlý majiteľ o auto staral.

7. Skontrolujte rok výroby a počet majiteľov

Tento rok výroby nájdete nielen na výrobnom štítku, ale aj na nádobách na kvapaliny, na bezpečnostných pásoch či sklách. Takisto sa pozrite na predošlých majiteľov, ak ich bolo viacero, môže to mať skryté dôvody.

8. Prezrite si aj online záznamy z STK

Tie vám dajú veľmi užitočné informácie, takže budete mať lepšiu predstavu o skutočnom stave auta. Od predávajúceho si na tento účel opýtajte VIN číslo automobilu.

Leave a comment

You are commenting as guest.