Na čo sa treba pozrieť, ak auto neštartuje

Na čo sa treba pozrieť, ak auto neštartuje

Veľmi zlý pocit. Sadnete do auta a s potočením kľúčika v zapaľovaní sa ... neudeje nič. Motor sa ani nepohne, nepočuť vôbec jeho burácanie a relatívne pozitívna nálada sa čoraz viac vzďaľuje. Chýb, ktoré môžu s týmto problémom vo vozidle súvisieť je viac ako dosť. Poďme sa teda spoločne pozrieť na niekoľko najčastejších chýb, ktoré sa objavia a vďaka ktorým je auto prakticky nepoužiteľné. 

Skontrolujte si poistky

Niektoré najmä staršie vozidlá jednoducho nenaštartujú, pokiaľ je problém s poistkami. Niektorý z nich môže byť vypálená a treba ju nahradiť novou. Je to zdanlivo jednoduchá „operácia“, musíte však disponovať vhodnou náhradnou poistkou. Či je poistka v poriadku zistíte pri jej vytiahnutí. Káblik nemôže byť odpojený a mal by mať rovnaký tvar, ako všetky ostatné. Vypálená poistka má káblik odpojený a taktiež chytá čierny nádych v bode vypálenia. 

Zlá batéria

Batéria môže byť vybitá alebo na nej môžu byť zlé kontakty. Častejším javom je však nedostatok energie v batérií. Akumulátor sa môže vybiť napríklad vtedy, ak necháte zapnuté svetlá na aute počas celej noci, ak si necháte nabíjať mobilné zariadenia bez toho, aby bolo vozidlo naštartované či budete využívať ostatné vybavenie vozidla súvisiace s elektrickým prúdom bez toho, aby bežal aj motor. Čím je batéria staršia, tým má aj menšiu kapacitu. Životnosť batérie je niekde na úrovni 3 až 6 rokov. Pri výmene batérie za novú nezabudnite vypnúť najskôr motor. Všetka elektronika musí byť vypnutá, kľúč by nemal byť v zapaľovaní. V prípade, že Vaše rádio disponuje kódom na odomknutie, radšej si ho zapíšte. Odpojením batérie sa môže všetko zmazať. Najskôr odpojte záporný pól a až potom kladný. Ak sú svorky hrdzavé alebo je na nich niečo, čo tam nepatrí, odstráňte to veľmi jemne. Kontakt musí byť na batérií bezchybný. Nahraďte starú batériu novým akumulátorom, zapojte oba póly a vyskúšajte potočiť kľúčikom v zapaľovaní. 

Chybný spínač zapaľovania

Ak sa štartér pri zapaľovaní ani nepohne, potom môže byť chyba v spínači zapaľovania. Otočte najskôr s kľúčikom do zapnutej polohy – je to tá stredná poloha, kedy ešte neštartujete, ale máte spustenú elektroniku. Ak sa nerozsvietia červené ikonky na palubnej doske, potom je chyba pravdepodobne v spínači zapaľovania. 

Sviečky a žhaviče

Batéria môže byť v poriadku rovnako, ako aj štartér. Kde inde môže teda nastať chyba? Možno by ste mohli skúsiť vymeniť sviečky. Áno, aj tento veľmi lacný spôsob opravy Vám môže zabezpečiť opäť pojazdné vozidlo. Dieslový motor má však žhaviče a nie sviečky. 

Pri testovaní sviečok postupujete nasledovne:

Vymontujte sviečky, na čo môžete použiť kľúč na sviečky alebo dlhý orech, veľkosť približne „16“

Priložte sviečku v kábli alebo zapaľovacej cievke o kostru, napríklad o veko motora alebo karosériu.  Vždy však držte samotný kábel a nie sviečku. Kábel z gumy je v tomto prípade skvelým izolantom. 

Druhá osoba pri Vás teraz musí naštartovať

Sviečka by v ideálnom prípade mala hádzať iskru

V prípade, že sú sviečky špinavé, pokojne ich môžete očistiť. Používajte na to šmirgeľ a takto očistené ich vložte späť v prípade, že sú funkčné. Ak bude však čo i len jedna zlá, vymeňte pre istotu všetky sviečky. Nie je to príliš nákladná investícia. 

Zlá nafta či benzín

Pri tankovaní si vždy dajte pozor na to, čo vlastne do svojho auta dávate. Či je to skutočne kvalitný benzín alebo nafta, respektíve ste sa ulakomili na lacnejšie pohonné hmoty a ono sa to odzrkadlilo pri štartovaní. Nie je žiadnym tajomstvom, že poznáme napríklad letnú a zimnú naftu. Pričom práve na prelome týchto období býva riziko výskytu vody v palive azda najväčšie a práve voda môže spôsobiť nefunkčnosť celého vozidla. Vyriešite to však preventívnym pridávaním aditív do nádrže. 

Neštartuje vozidlo na benzín

Batéria je v poriadku, benzín taktiež bez problémov, ale Vaše vozidlo neštartuje? Pozrite sa najskôr na zapaľovanie. Káble by mali držať na viečku rozdeľovača a nemali by byť poškodené. Viečko rozdeľovača nemôže byť vlhké, kontakty musia byť čisté. Taktiež môžu byť na vine sviečky, pričom medzera medzi fajkami, ktoré hádžu iskru, nemôže byť väčšia ako milimeter. Problémom môže byť aj zanesený vzduchový filter. 

Neštartuje dieslový motor

Pri dieslových autách je dosť možné, že chyba sa nachádza v palivovom filtri. Pokojne v ňom totiž môže zamrznúť voda, ktorá sa nachádza v palive. Prekontrolujte aj všetky káble, vzduchový filter a iné drobnosti. Ak je všetko v poriadku, chyba môže byť vo vstrekovaní či v nízkom tlaku, ktorý je vo valcoch. 

Leave a comment

You are commenting as guest.