Kedy je vhodný čas vymeniť zimné za letné?

Kedy je vhodný čas vymeniť zimné za letné?

Meniť zimné pneumatiky za letné je pre všetkých nás už akousi tradíciou na prelome marca a apríla. Práve v tomto období sú totiž pneuservisy najviac preplnené a na výmenu sa treba objednať v časovom predstihu. Ako iste viete, výmena je povinná zo zákona a netreba ju zanedbať už len kvôli bezpečnosti. Jazdné vlastnosti na zimných, respektíve letných pneumatikách sú ďaleko odlišné za identických podmienok a v tomto prípade sa šetriť na výmene vôbec nevypláca.

Spresnenie podľa zákona

Pre drvivú väčšinu z Vás – vodičov osobných automobilov, ktoré spadajú do kategórie M1 a N1 platí, že Vaše vozidlo musí mať obuté zimné pneumatiky iba v prípade súvislej snehovej vrstvy, ľadu alebo námrazy na vozovke. Zimné pneumatiky musí mať vozidlo na všetkých nápravách a samozrejme, musia byť všetky rovnakej značky a typu. Okrem podmienok, za ktorých musí byť auto obuté na zimných pneumatikách zákon hovorí aj o časovej pôsobnosti. 

Kedy je ten správny čas?

Mnoho vodičov s výmenou pneumatík zvykne váhať. Niektorí ich vymenia príliš skoro, iní zasa až príliš neskoro, kedy už pneumatiky nemajú potrebné vlastnosti a auto sa chová o čosi horšie, respektíve jazda s ním je o niečo nepríjemnejšia. Takéto zhoršené vlastnosti sú spôsobené najmä zvyšujúcou sa teplotou v ovzduší a na vozovke. Podľa väčšiny odborníkov platí, že vhodný čas na výmenu pneumatík nastáva vtedy, ak je priemerná denná teplota viac ako 7°C. Treba však podotknúť, že spomenutá teplota sa musí minimálne „udržať“ aspoň 3 dni po sebe. 

Zimné pneumatiky sa počas príliš teplého počasia veľmi výrazne opotrebovávajú a sú veľmi hlučné. Ak však prezujete neskôr je to vždy lepšie, ako prezuť príliš skoro a potom riskovať jazdu na letných pneumatikách, ak náhodou klesne teplota pod bod mrazu a začne pršať či snežiť. V prípade prezutia na zimné pneumatiky z letných však platí presne opačné pravidlo – radšej prezuť skôr ako neskoro. Nezabúdajte na to, že jazda na letných pneumatikách počas sneženia či poľadovice Vás môže vyjsť v prípade pokuty poriadne draho.

Aký je rozdiel medzi zimnými a letnými pneumatikami?

Základným „poznávacím“ a porovnávacím znamením v prípade pneumatík je ich dezén. V prípade zimných je viac štruktúrovaný a celkovo pneumatiky nie sú tak „jednoduché“, ako letné. Zimný dezén je navrhnutý tak, aby zvládol jazdu na snehu či ľade. 

Každá pneumatika je vyrobená z určitej zmesi. Tá je prispôsobená práve vonkajším teplotám a práve kvôli zmesi má letná pneumatika lepšie vlastnosti v lete a zimná zasa v zime. Všeobecne má zmes dopad na priľnavosť, hlučnosť, smerovú stabilitu, ale aj brzdnú dráhu. Nepochybne dôležitým faktorom je aj opotrebovanie pneumatík. 

Treba vždy navštíviť servis?

Niektorí vodiči si v rámci úspory financií a domáceho rozpočtu menia pneumatiky vlastnoručne. To je však možné len v tom prípade, ak máte oba typy pneumatík obuté na samostatných diskoch. Vtedy je relatívne jednoduché odmontovať pneumatiku s diskom z auta a nahodiť novú. Platí však spomenutá podmienka, že každá pneumatika musí byť obutá na disku. Ak disky nemáte, musíte si ich dokúpiť. Takáto investícia sa pohybuje v stovkách eur a každý by si mal zvážiť, či sa mu to oplatí. Ak je obutá len jedna sada pneumatík na diskoch, potom nad domácou výmenou ani neuvažujte. Pneumatiky a disky môžete poškodiť a v konečnom dôsledku budete aj tak musieť navštíviť pneuservis. Stroj na zosadenie a nasadenie pneumatiky z disku nenahradíte žiadnym domácim náradím, ako aj odborné poradenstvo v rámci autoservisu. 

Ak už meníte pneumatiky alebo aj disky s pneumatikami, určite ich treba vždy vyvážiť. Je totiž veľmi častým javom, že zmes nie je rovnomerne rozložená a potom cítite slabšie či silnejšie vibrácie. Nevyhnutným faktorom je aj správne nahustenie pneumatík. Tlak v pneumatikách dokáže ovplyvniť nielen jazdné vlastnosti auta, ale aj jeho spotrebu. 

Ako uskladniť nepoužívané pneumatiky?

Každé pneumatiky (nezávisle na tom, či zimné alebo letné) sa musia vhodne uskladniť. Ideálnym miestom je suchá, tmavá a chladná miestnosť. Ak sú pneumatiky na diskoch, ukladajte ich vždy na seba (do tzv. „komína“). V prípade, že máte len pneumatiky bez diskoch, potom ich uložte vedľa seba. Nie všetci však majú doma takýto priestor. Mnohé servisy dnes ponúkajú uskladnenie pneumatík vo vlastných priestoroch, čo sa zdá byť celkom zaujímavá alternatíva. 

Leave a comment

You are commenting as guest.