Jarná prehliadka auta: Skontrolujte si aj podvozok

Jarná prehliadka auta: Skontrolujte si aj podvozok

Koniec zimy a nástup jarných mesiacov so sebou prináša aj servisné kontroly automobilov. Keďže mráz, sneh aj komplikovaný stav našich vozoviek počas chladného obdobia dajú autám slušne zabrať,  neradno nič podceniť. Jarná obhliadka tak obnáša množstvo servisných úkonov.

Servis alebo svojpomocne?          

Ak ste v autách ako-tak znalí, možno sa na jarnú kontrolu podujmete sami, avšak je otázne, či tým aj skutočne ušetríte. Málokto z nás má totiž doma protikorózny sprej, zinkový nástrek, rampu či zdvihák, bez čoho sa len ťažko dostanete na všetky miesta, ktoré je treba po zime obhliadnuť. Taktiež nedokážete zbaviť podvozok nánosov agresívnej posypovej soli a aj na nečistoty v podblatníkoch budete zrejme prikrátki. Ak sa teda rozhodnete pre druhú alternatívu – návštevu servisu, začnite preventívnou prehliadkou a až na základe zistení, v akom stave je váš automobil,  si dohodnite rozsah opráv. Možno vás však poteší, že takúto pozimnú obhliadku ponúkajú niektoré servisy zadarmo.

Podvozok váš namáhaný

Podvozok je časťou automobilu, na ktorú často zabúdame, pritom patrí do skupiny najviac namáhaných častí vozidla (na slovenských cestách to platí dvojnásobne). Tak úprimne, kedy naposledy ste si nechali na svojom aute prekontrolovať priľnavosť, prípadne smerovú odchýlku? Celkom otvorene však treba priznať, že nielen vodiči a majitelia áut na svoje podvozky zabúdajú, taktiež mnoho servisov nedisponuje dostatočným vybavením, teda modernými testovacími linkami podvozkov. V takomto prípade sa kontrola podvozku zúži len na obhliadku uvoľnených častí podvozku.

Čo všetko má podvozok „na starosti“?

Podvozok má v prvom rade zabezpečiť bezpečnosť vozidla v tých najkritickejších momentoch (pri brzdení, prejazde zákrutami , manévroch automobilu), ako aj za rôznych podmienok (mokrá vozovka, sneh, mráz, prašnosť na cestách). Právom je teda považovaný za jeden z najdôležitejších prvkov automobilu, a zároveň je celkom neoprávnene často opomínaný. Tým však úloha a dôležitosť podvozku nekončia. Ovplyvňuje aj jazdné vlastnosti vozidla. V prípade, že má automobil priveľkú smerovú odchýlku, ani tie najlepšie brzdy negarantujú, že nechcene nevybočíme mimo cesty.

Starostlivosť o podvozok

Pravidelná jarná údržba by mala v sebe zahŕňať dôsledné umytie podvozku tlakovou vodou a saponátom. Zbavíte ho tým posypovej, veľmi silno korozívnej soli z našich zimných ciest aj ďalších nečistôt, ktoré sa naň nalepia zo zimných posypov. Pri kontrole podvozku sa odporúča tiež kontrola ochrannej vrstvy spodnej časti karosérie proti chemickým a mechanickým vplyvom, pretože počas prevádzky vozidla sa nedá celkom vylúčiť poškodenie danej vrstvy. Tak čo, túto jar už venujete svojmu automobilu primeranú starostlivosť? A nezabudnite na nič, ani na podvozok...

Leave a comment

You are commenting as guest.