Bezpečná jazda na ľade a snehu

Bezpečná jazda na ľade a snehu

Zo všetkých výčinov počasia je pre motoristov najhoršia kombinácia snehu a ľadu. Málokedy sa stáva, že za celé zimné obdobie nezačujete ani jednu príhodu vodičov uviaznutých v snehových závejoch, nešťastných šmykoch a nabúraných cestných bariérach a nekonečných hodinách v zápche. 

Jazda v týchto extrémnych podmienkach je prirodzene plná rizika a preto je najlepšie sa takýmto situáciám vyhnúť. Ale ak sa predsa musíte vybrať von, existuje niekoľko trikov a techník, ktoré môžete použiť, aby ste si zabezpečili pokojnú jazdu. A práve my vám prinášame niekoľko rád, ako sa dá v nepríjemnom zimnom počasí jazdiť bezpečne. 

Jazdite iba ak je to nevyhnutné

Ak si vypočujete predpoveď počasia a tá nie je veľmi priaznivá, poviete si, áno, to sme počuli už mnohokrát. Ale verte, že takéto správy sú púšťané do éteru z jasného dôvodu. Jednoducho povedané, ak nevyjdete z domu, nič sa nestane. Je vaša cesta naozaj nevyhnutná a neodkladná? Ak nie, skúste si to predstaviť. Čo všetko by sme mohli na ceste spôsobiť sebe alebo ostatným? Porovnajte si to s tým, ako dobre by vám bolo, zostať doma so šálkou čaju. Stavíme sa, že je to príjemnejšie ako zostať trčať niekde v zápche alebo nebodaj spôsobiť dopravnú nehodu. 

Predtým než vyrazíte

Ak sa len predsa rozhodnete vydať na cestu, pretože je to jediné riešenie, nesústreďte sa len na samotné šoférovanie. Mali by ste sa hlavne uistiť, či ste pripravení na nečakané situácie, ak všetko nepôjde tak, ako ste čakali. 

Vynikajúcim doplnkom, ktorý by nesmel chýbať v každom aute v nepríjemnom zimnom počasí je takzvaný pohotovostný balíček. Ten by mal obsahovať jedlo a vodu, teplé oblečenie alebo deku, baterku, lekárničku, plne nabitý mobilný telefón (alebo náhradnú batériu), elektrické káble, lopatu, škrabku na ľad, rozmrazovaciu kvapalinu a trochu piesku alebo mačacieho steliva. 

Naplánujte si svoju cestu a to tak, aby ste sa čo najviac držali hlavných ciest. Práve tie sú v zlom počasí najviac udržiavané a tým máte väčšiu šancu dostať sa bezpečne do svojho cieľa. 

Uistite sa, že máte plnú nádrž, takže v prípade, že ostanete v zápche, budete môcť nahrievať motor (ak to budete robiť, nezabudnite raz za čas vyjsť z auta a odpratať sneh z výfukového potrubia, keďže oxid uhoľnatý vám môže spôsobiť fatálne následky). 

Skontrolujte hĺbku rýh pneumatík a uistite sa, že majú aspoň 3 mm a vy môžete bezpečne jazdiť po klzkom povrchu. Nezabudnite na hladinu brzdovej kvapaliny a prímesy proti zamrznutiu a popraskaniu potrubia. 

Je všeobecne známe, že cesty na dlhšie vzdialenosti šetria našu batériu viac ako krátke zastávky. Preto si dávajte pozor, aby vaša batéria bola vždy dostatočne silná. 

Vynikajúcim pomocníkom je kúrenie. Preštudujte si podrobne ako funguje, aby okrem vášho zahriatia vám bolo nápomocné aj na odstránenie hmly z vašich skiel. Všetky autá majú vyhrievané zadné sklá a niektoré majú takto zabezpečené aj postranné. 

Odstráňte ľad z celého čelného skla – nie len časť, cez ktorú pozeráte zo sedadla šoféra. Taktiež vyčistite bočné a zadné sklá, predné a zadné svetlá, poznávacie značky a taktiež parkovacie kamery,  ak je nimi vaše auto vybavené. Pri čistení nepoužívajte horúcu vodu, pretože môžete spôsobiť prasknutie alebo deformáciu niektorých častí vášho auta. Namiesto toho použite škrabku alebo rozmrazovacie kvapaliny. Skontrolujte si stierače, či nie sú primrznuté, pretože pri ich zapnutí z nich môžete strhnúť gumové časti. Ak máte sneh na streche auta, nezabudnite ho kompletne odstrániť, pretože nie je nič horšie pre šoféra za vami ako kopa snehu, ktorá mu padne do cesty. V najlepšom prípade budete bezohľadným vodičom, v najhoršom sa stanete nebezpečným. 

Nezabúdajte na svetlá

Samozrejmosťou sú zapnuté svetlá. Nielen v zimnom období. Nespoliehajte sa na osvietenie ciest autami iných vodičov, pretože tie môžu byť zavádzajúce. V neposlednom rade je tu zákon, ktorý musíte dodržiavať a samozrejme umožníte ostatným vodičom, aby vás jasne videli. 

V každej situácii si nezabudnite zvoliť správny typ svetiel. Pamätajte, že ak je slabá viditeľnosť, nesmiete použiť hmlové svetlá. Zadné hmlovky oslepia ostatných účastníkov cestnej premávky. Predné hmlové svetlá majú rovnaký efekt na autá pred vami a zvlášť keď sa odráža od snehu. Najlepším radcom je auto pred vami. Ak ste schopní vidieť jeho zadné svetlá, hmlovky nezapínajte. V opačnom prípade ich samozrejme použite. 

Ak si nie ste istí, ktoré svetlá použiť, vcíťte sa do roly ostatných vodičov. Spýtajte sa sami seba a porozmýšľajte, v ktorom prípade vás ostatní vodiči vidia a v ktorej situácii im spôsobíte problémy.

Udržiavajte vzdialenosť

Oživte si v pamäti tréningové jazdy pred získaním vodičského preukazu. Je všeobecne známe, že zľadovatený povrch zvyšuje dĺžku brzdnej dráhy. Ale uvedomujete si o koľko?

V skutočnosti to môže byť až desaťkrát viac ako na suchom povrchu. Dobrý pravidlom je byť aspoň 20 sekúnd jazdy za autom pred vami, ak je povrch cesty zamrznutý. V prípade, že šofér auta vpredu bude nútený rýchlo zastaviť alebo nebodaj narazí do ďalšieho vodiča, vy budete mať dostatok času na to, aby ste bezpečne zastavili alebo podnikli rýchlu akciu. Ak si nie ste istí, či vaša vzdialenosť je dostatočná, zamerajte sa na nejaký objekt pre vami (stĺp verejného osvetlenia, billboard) a počítajte približne o koľko sekúnd neskôr ho obehnete vy ako auto pred vami. Ak je to skôr, spomaľte. 

Jazdite jemne a plynulo

Jazda na ľade a snehu nie je len o udržaní bezpečnej vzdialenosti. Takáto situácia si vyžaduje odlišný štýl jazdy a to si uvedomuje pomerne málo vodičov. 

Na začiatok – používanie všetkých ovládacích prvkov – riadenia, plynu a brzdy, by mali byť tak hladké, pomalé a progresívne ako je to len možné. Náhla zmena v postoji vozidla spôsobí, že pneumatiky stratia aj tú malú priľnavosť k povrchu vozovky, ktorú majú a to by mohlo viesť k šmyku, hodinám alebo uviaznutiu v snehu. 

Pri manuálnom riadení sa povoľujte spojku tak pomaly ako je to len možné, udržujte nízke otáčky motora a uistite sa, že zmeníte rýchlosť čo najskôr po pridaní plynu a to isté platí aj opačne. Nízke otáčky zabezpečujú pomalšie otáčanie motora a tým znižujeme riziko preklzávania kolies.  

Ak jazdíte automatom alebo s pohonom na štyri kolesá uistite sa, že ste v nízkom režime. Ten môže byť označený symbolom snehovej vločky alebo písmenom L na prepínači neďaleko riadiacej páky. V týchto autách by ste sa mali vyhnúť používaniu režimu „šport“, ak je ním vybavené. 

Samozrejmosťou je vyhýbanie sa náhlym manévrom, ktoré by mohli destabilizovať auto ako sú ostré riadenie a brzdenie. Ak tak urobíte, zvyšujete riziko šmyku. 

Ako sa vysporiadať so šmykom

Dobrý nápadom je počas pomalej jazdy niekoľkokrát preskúšať svoje brzdy, aby ste tak otestovali klzkosť vozovky. Samozrejme by ste pri tom mali ísť rovno, na dlhom úseku cesty v dostatočnej vzdialenosti od akýchkoľvek križovatiek a bez áut za sebou. 

Vynikajúcim pomocníkom je vypnuté rádio, ak jazdíte v nepriaznivom počasí. Vaše uši vám často dokážu dať prvé varovanie pred klzkou vozovkou. Prejazd automobilu snehom vytvára výraznejší hluk praskania a naopak, ak jazda zrazu stíchne, je možné, že ste sa dostali na ľadový povrch. Ak zacítite, že vaše auto prechádza do šmyku, okamžite pustite nohu z plynu a nechajte auto voľne spomaliť. Vyhnite sa prudkému použitiu bŕzd, nakoľko to môže prípadný šmyk ešte zvýrazniť. Ak sa vaše auto začne otáčať na klzkom povrchu, nasmerujte volant do smeru šmyku a vyrovnajte polohu svojho vozidla. 

Žiaden vodič nie je nikdy na 100 percent pripravený na všetky možné situácie. No pravidelný tréning a čistá hlava sú pri jazde v zimných poveternostných podmienkach veľmi dôležité. Bezpečnosť je na prvom mieste a preto urobte všetko pre to, aby ste ako správny vodič ochránili seba, svoju rodinu a v neposlednom rade ostatných účastníkov cestnej premávky. 

Leave a comment

You are commenting as guest.