4 tipy ako získať späť stratené kone v motore

4 tipy ako získať späť stratené kone v motore

Máte radi svoje auto, akoby to bol ďalší člen rodiny? Dokonca si z vás často uťahujú, že ste naň akosi priveľmi naviazaní? V tom prípade sa vám asi nestane, že by ste si nevšimli nejakú poruchu, to, že sa s vaším miláčkom niečo deje.  Ale aj majster tesár sa utne, a tak sa i tomu najoddanejšiemu majiteľovi auta občas stane, že mu čosi unikne. Trebárs zníženie výkonnosti vášho štvorkolesového tátoša. Z toho si však nič nerobte, je skutočne zložité postrehnúť, v akom momente sú motory príliš opotrebované a je čas na ich opravu či výmenu.

Motor môj každodenný

Všetci starneme, rovnako aj naše autá. Zub času a denného používania sa tak skôr či neskôr prejaví i na motore. Po dlhšom čase prevádzky sa oslabuje predovšetkým jeho výkon. Príčin môže byť hneď niekoľko, avšak, keďže sú všeobecne známe, možno proti nim účinne zabojovať. A hoci sa nedá s určitosťou povedať, kedy presne stratí váš motor pôvodný výkon, je predpoklad, že čím lepšiu údržbu mu doprajete, tým menší a pomalší bude úbytok výkonu. Toto je univerzálna rovnica, ktorú možno aplikovať nielen na autá.

Spaľovací motor potrebuje pre svoje spoľahlivé fungovanie štyri základné veci – vzduch, palivo, zapálenie zmesi a kompresiu. Ak sú tie v poriadku, motor vám „nezdochne“. Keď však čosi z nich “hapruje”, potom sa pripravte na dôsledky - znížený výkon, zvýšenú spotrebu, prípadne na úplne najhoršie - že možno raz ráno ani nenaštartujete.  Našťastie, keď už o probléme viete, je možné ho odstrániť. Ako na to?

Chýba vzduch

Toto je pomerne ľahko riešiteľný problém. K životu vzduch potrebujeme všetci, aj autá. I na spaľovanie preto treba vzduch a na to v aute slúži nasávací trakt. Ak máte pocit, že motoru vášho auta vzduch chýba, ľahká pomoc – vymeníte filter. Štandardne majú  autá filtre papierové, ktoré síce odfiltrujú veľa a nie sú ani finančne nákladné, avšak problémy môžu nastať s priepustnosťou. Preto, keď dôjde k jeho výmene, môžete siahnuť po kvalitnejšom bavlnenom filtri, ktorý je priechodnejší. Čo však, keď problém nie je iba v zanesenom filtri?

Ťažkosti môžu nastať aj vtedy, keď nemáte hydraulické vymedzovanie vôle ventilov. V takom prípade je dobré dať si ich z času na čas preventívne skontrolovať. Ak sú totiž súčiastky príliš opotrebované, pritom stačí včas vymeniť olej, dôjde k zníženiu miery aj času otvorenia ventilu, kvôli čomu sa do spaľovacej komory dostane menej vzduchu s palivom a motor bude menej výkonný.  Keď vám klepú ventily, zrejme bude problém s hydraulickým nastavením, ktoré neudrží tlak oleja. V prípade, že to nevyrieši hustejší olej, asi bude potrebná výmena hydraulických nastavovacích prvkov, čo ale nie je lacná záležitosť. A v neposlednom rade môže problémy spôsobovať katalyzátor, ktorý je čiastočne upchatý alebo poškodené vnútornosti tlmičov výfuku (hrdzou či mechanickou závadou). Všetky tieto problémy spôsobuje vzduch, presnejšie jeho nedostatok. A tým klesá aj výkon auta.

Nedostatok paliva

Akýmkoľvek spôsobom sa naruší priechod paliva do valcov, jedno je isté: Klesne výkon. Príčin môže byť opäť viacero. Zanesené vstrekovače, ktoré znečistilo nekvalitné palivo, prípadne máte zanesený palivový filter. Vymeniť ho je našťastie vcelku jednoduché a nie príliš nákladné. Možno je však problém v palivovom čerpadle, ktoré sa zvykne časom opotrebovať, a tak už nie je schopné vytvárať potrebný tlak pre maximálny výkon. Ako ale zistíte, že problém je v tom? Všímajte si, či ide auto plynulo pri nízkych aj vyšších rýchlostiach. Ak s ním po stlačení plynu zrazu začne triasť, je to neklamné znamenie, že chyba môže byť práve v palivovom čerpadle.

Zapálenie zmesi

Klepanie motora, inak zvané aj detonačné horenie vzniká, keď sa na stenách valca pre karbónové usadeniny vytvoria horúce miesta, na ktorých začne horieť zmes vzduchu a paliva. Pri dostatočne vysokom tlaku a teplote sa odtiaľ šíri plameň rovnako ako zo zapaľovacej sviečky. Toto je problém, ktorý môže dosť poškodiť motor vášho auta. Našťastie, dnes už sú moderné motory vyrábané s elektronicky riadeným zapaľovaním, vďaka čomu sú schopné oneskoriť zapálenie zmesi, klasický motor s rozdeľovačom to však nevie. Príliš neskorý zážih, teda až vo chvíli, keď sa piest už pohybuje dole, výrazne uberá výkon. V prípade, že je to pravidelnou súčasťou chodu motora vášho auta, je nevyhnutná návšteva servisu. Pomôcť si však možno dokážete aj sami, kontrolou či výmenou zapaľovacích sviečok, ktoré nemusia správne fungovať kvôli usadeninám na elektródach. Tie sa ale dajú celkom ľahko odstrániť oceľovou kefou. A ani prípadná výmena sviečok nie je niečo, čo by vás finančne zruinovalo.

Strata kompresie

Toto je  už problém veľmi vážny. Síce odstrániteľný, ale vôbec nie lacný špás. Strata kompresie je strašiakom najmä starších motorov, pričom najčastejšou príčinou sú opotrebované piestne krúžky. Tie tvoria tesnenie medzi piestom a stenou valca, ktoré bráni prenikaniu plynov zo spaľovacej komory ku kľukovému hriadeľu, teda do oleja. V momente poškodenia krúžku začne spaľovacia zmes unikať, čím sa následne zníži kompresný pomer aj výkon motora. Príčinou môžu byť tiež nánosy karbónu na ventiloch či sedlách ventilov. Čo je prekvapivé, hrozí to aj novým motorom, predovšetkým, keď ich „šetríte“ príliš úspornou jazdou. Určitou pomocou a prevenciou je tankovanie benzínu, ktorý má čistiace účinky, prípadne dodáte aditíva dodatočne. Ale najviac zaváži práve zmena spôsobu jazdenia.

Prevencia je naj

Každý mechanik vám povie, že všetkým vyššie spomenutým ťažkostiam sa dá predísť, prípadne ich veľmi oddialiť, a to pravidelnými kontrolami vášho auta. Vždy je predsa jednoduchšie aj lacnejšie problémom predchádzať, ako ich už riešiť.

Leave a comment

You are commenting as guest.