12 krokov ako si vybrať správne auto

12 krokov ako si vybrať správne auto

Keď sa chystáme kupovať auto, nepozeráme len na to, ako vyzerá, ale zaujíma nás predovšetkým jeho kvalita a funkcie, ktoré ponúka. Väčšina z nás hľadá zlatú strednú cestu v pomere cena a kvalita. Jasné, že nie všetci sme odborníkmi na to, ktoré auto je to najlepšie. Je to preto, lebo každá značka má svoje plusy aj mínusy. A tak zostáva len na nás si vybrať, ktoré z nich spĺňa práve tie naše požiadavky. Ak si nie ste istí svojimi vedomosťami ohľadom áut, je dobré ho vyberať s niekým, kto tomu rozumie, ideálne s poradcom. Najprv však musíte vedieť, ako auto budete používať. Je zbytočné priplatiť si za funkcie a prednosti, ktoré reálne ani nevyužijeme.

Ako nájsť auto, ktoré vám bude presne vyhovovať? Tak, že si urobíte menší prieskum a plán. Často totiž máme tak široký výber, že nevieme, ktoré z nich bude pre nás najužitočnejšie. A tak je dobré stanoviť si kritériá, či spresniť vlastné potreby. V nasledujúcich krokoch sme pre vás spísali niekoľko bodov, na ktoré by ste pri vyberaní toho správneho auta nemali zabudnúť.

1. V prvom rade teda musíte posúdiť svoje potreby

Nesnívajte zbytočne o autách, ktoré majú čo najviac „vychytávok“. Sústreďte sa na to, čo potrebujete, a to nie len v súčasnosti, ale aj v budúcnosti. Mali by ste si klásť aj tieto otázky:

 • Koľko cestujúcich bude zvyčajne v aute?
 • Aké bezpečnostné prvky sú pre vás nevyhnutné?
 • Bude jazdiť aj v podmienkach so snehom a ľadom?
 • Jazdíte zväčša po meste alebo veľmi často po diaľniciach?
 • Je pre vás nutné mať aj pohon všetkých kolies? A podobné otázky.

2. Berte ohľad na svoj rozpočet

V tomto bode by ste sa mali zamyslieť nad tým, koľko peňazí môžete použiť na kúpu auta, či mesačné náklady týkajúce sa auta budú v poriadku, či nebudú príliš obmedzujúce. Reálne si preto všetko prepočítajte, aby ste neboli prekvapení.

3. Zvážte celú ponuku áut, nie len značku, ktorá sa vám vždy páčila

Ponuka áut sa každým rokom rozrastá. Je preto krátkozraké, ak sa nepozrieme bližšie aj na to nové. Často ide o veľmi vydarené autá, ktoré by mohli odpovedať našim požiadavkám a potrebám. Urobte si preto prieskum nielen u značky, ktorú „uznávate“, ale aj u ostatných značiek. Hľadajte, porovnávajte...

4. Vyberajte aj podľa toho, aký je váš štýl jazdy

Ak ste nadšenec rýchlejšej jazdy, potom by ste si mali podľa toho vybrať aj typ auta. Ak naopak nepotrebujete príliš rýchle auto, dívajte sa po iných. Základom vždy je, aby ste sa pri šoférovaní cítili pohodlne a uvoľnene.

5. Nafta a benzín

Nie je jedno, ktoré si vyberiete. Benzínový motor je vhodnejší skôr pre tých, ktorí potrebujú auto na kratšie vzdialenosti, zatiaľ čo naftový motor sa hodí skôr pre tých, ktoré auto potrebujú prevažne na dlhé trate.

6. Zvážte, či chcete automatickú alebo manuálnu prevodovku

Mnoho nových áut prichádza iba s automatickou prevodovkou. To často býva problém, pretože mnoho z nás uprednostňuje skôr manuálnu prevodovku. Tá je totiž veľmi užitočná pri jazde v horských oblastiach, máte lepšiu kontrolu nad dlhými vzostupmi. Každopádne, je to práve na vás, čo vám viac vyhovuje.

7. Predstavte si situáciu, že auto budete chcieť o pár rokov predať

Pri výbere auta je dobré sa zamyslieť aj nad tým, že auto časom stráca na svojej hodnote, na trh prichádzajú nové a lákavejšie ponuky. Môže sa stať, že prejde niekoľko rokov a vy toto auto budete chcieť predať. Čo potom? Ako sa predáva táto značka? Aj takéto otázky si môžete pri kúpe klásť.

8. Ak jazdíte po neopravených a deravých cestách

Pri výbere auta by ste mali myslieť aj na to, že ak bývate v mieste, kde nie sú dobré a upravené cesty, vaše auto sa Ľahko môže poškodiť. Preto by ste sa mali popozerať po vyššom podvozku.

9. Krádeže áut

Pri kúpe auta sa nikomu nechce zamýšľať nad tým, že by mu niekto auto ukradol. Čím je však auto novšie a luxusnejšie, tým viac sa naň zvyčajne autičkári zameriavajú. Mali by ste si preto zistiť, ako často sa kradne značka, pre ktorú sa chcete rozhodnúť. Môže sa to javiť ako zbytočné, všetci sme však voči tomuto bodu ľahostajní, kým sa to nestane práve nám. Predchádzať tomu je preto dobré.

10. Všímajte si úroveň výbavy auta

Čím modernejší model, tým vyššia úroveň vybavenia. Každý nakupujúci má zvyčajne predstavu o tom, akú výbavu by malo auto obsahovať. Predajcovia áut sa snažia ponúknuť niečo drahšie a odôvodňujú to práve takýmito výhodami. No vy sa nenechajte hneď zlákať výdobytkami – mnoho z nich práve vy možno ani nepotrebujete, tak na čo si priplácať? Nájdite také auto, ktoré má výbavu postačujúcu pre vás.

11. Vyberte sa na testovaciu jazdu

Práve pri testovacích jazdách často prídeme na maličkosti, ktoré nás buď presvedčia alebo odhovoria od nákupu konkrétneho vozidla. Je iné, ak si auto obzeráte a iné, keď s nim podniknete menší výjazd. Viac si tak užijete jeho prednosti a vlastnosti vo všeobecnosti. Pri testovacej jazde by ste mali hodnotiť napríklad toto:

 • Skúste strmé kopce, aby ste videli ako si auto bude počínať
 • Ak veľa cestujete, skúste aj diaľnice a reakcie auta na takomto úseku.
 • Vyskúšajte, ako auto brzdí (samozrejme na nejakom bezpečnom mieste)
 • Ak máte malé dieťa, ktoré potrebuje autosedačku, pokojne ju skúste do auta vložiť, aby ste si boli istí jednoduchou manipuláciou.
 • Počas testovacej jazdy nepočúvajte hudbu, počúvajte radšej zvuk motora
 • Všímajte si, či sa cítite v aute pohodlne, či máte dostatok miesta pre nohy, ako sa dá manipulovať so sedačkami.

12. Po testovacích jazdách sa rozhodnite pre jedno z áut

Až si budete vyberať to pravé auto pre vás a nebudete sa vedieť rozhodnúť, myslite na to, že nikdy nenájdete úplne dokonalú zhodu so svojou počiatočnou predstavou. Ak sa teda niektoré z automobilov približuje vašej predstave viac než ostatné, potom dlho nepremýšľajte.

Kroky, ktoré sme vám dnes priblížili, nemusia byť doslovným návodom, ale pomocníkom. Výber auta nie je jednoduchou a jednodňovou záležitosťou. Nechajte si poradiť, vypočujte aj predajcov, no vždy si nechajte dostatok času na zváženie ponuky. Predajcovia sú školení na to, aby vedeli svoje auto predať. Neuchýľte sa preto k rýchlym reakciám a rýchlym nákupom. Veľmi dobrým krokom je tiež spýtať sa svojich známych ako sú spokojní s ich autami. Keďže má dnes prístup k internetu takmer každý, aj tam si vyhľadajte čo najviac informácií, referencií. A už len zostáva dúfať, že ste uskutočnili ten správny výber.

Leave a comment

You are commenting as guest.