Zdravý vzduch v aute? Prečistite si klimatizáciu

Zdravý vzduch v aute? Prečistite si klimatizáciu

Naše auto je náš miláčik. Preto sa o neho treba aj patrične starať. Je mnoho úkonov, ktoré ako vlastníci áut zvládnete sami. Či už je to výmena oleja, inštalácia nových bŕzd, či úprava tesnenia. Za niektoré opravy si musíte zaplatiť, no existujú aj problémy, ktoré dokážete vyriešiť sami svojpomocne. Ak ste ucítili zvláštny zápach v aute, máte dôvod ako oprášiť už staré alebo získať nové vedomosti vrámci opravy áut. My vám s tým pomôžeme a prinášame vám návod, ako si prečistiť klimatizáciu v aute.

Čo je to zápach?

Ak vám začne páchnuť z klimatizácie, bez problémov to spoznáte. Pri zapnutí klimatizácie je zápach veľmi intezívny a začína sa šíriť po celom aute. Zacítite spotené ponožky. Práve tento zápach je spôsobený baktériami, plesňami a hubami, ktoré sa pomaly tvoria v klimatizácii. Tieto mikroskopické organizmi rastú každým použitím klimatizácie, nakoľko prúdiaci studený vzduch spôsobuje tvorbu kondenzácie, ktorá sa kombinuje s kontaminantami ako špina, peľ, mŕtvy hmyz, srsť zvierat, nikotín a decht z cigaretového dymu a s rastlinným a živočísnym odpadom. Ak sa kondenzácie nevypúšťa správne kvôli upchatým trubiciam, voda sa v nej zastaví a stagnuje. To plne podporuje rast a rozvoj baktérií, ktoré spôsobujú zápach v klimatizácii.

Tento stav svojej klimatizácie by ste nemali nikdy ignorovať. Platí pravidlo – kde je zápach, tam je pleseň. Spóry plesní sú ľahko vdychované práve cestujúcimi vo vozidle a spôsobujú alergie, infekcie dutín a astmatické komplikácie. A to môže byť obzvlášť nebezpečné pre malé deti a ľudí s oslabenou imunitou.

Ako dezinfikovať a rozvoňať klimatizáciu

Ako prvé by sme sa mali pokúsiť dezinfikovať klimatizáciu a pridať je príjemnú vôňu. Na trhu sa pohybuje niekoľko značiek prípravkov neutralizujúcich zápach, ktoré vstreknete do výstupov klimatizácie alebo priamo do jej jadra. Ak sa rozhodnete pre druhú možnosť, teda nastriekať prípravok priamo do jadra, je potrebné, aby ste vyvŕtali malý otvor do hornej časti plastového ohrievača pod kapotou. Ak vám to nevyhovuje, vyplatí sa taktiež spôsob použitia dezinfekčného spreja a vysušením klimatizácie vozdila.

Nastavte klimatizáciu vozidla na bod recirkulácie. Keď sa nastavenie rozbehne, strieknite dezinfekčný sprej pod palubnú dosku, kde má spolujazdec nohy. Prostriedok sa začne vsávať do klimatizácie. Tento postup opakujte niekoľkokrát denne po dobu niekoľkých dní za sebou. Zabije to akýkoľvek zápach, ktorý spôsobujú baktérie. Pomôže to, no nebude to úplne dokonalé. Jednoznačný krok, ktorý by ste nemali vynechať je samotné vysušenie klimatizácie, aby sa zabránilo opakovanému problému.

Ako vysušiť klimatizáciu

Aby ste zvolili správny spôsob vysušenia klimatizácie, vypnite ju asi päť minút pred tým, než s autom zastavíte. Následne na to zapnite vnútorný ventilátor na plno. To spôsobí, že celý vnútorný systém kompletne vyschne.

Ďalším jednoduchým spôsobom je nastavenie klimatizácie na otvorenú cirkuláciu taktiež niekoľko minút predtým, než s autom zastavíte. Keď ukončíte jazdu, režim otvorenej cirkulácie nechajte bežať. Pred následným naštartovaním auta vypnite klimatizáciu, čo spôsobí, že sa vzdušný kompresor neaktivuje pri štarte auta. Keď znova naštartujete auto, nechajte klimatizáciu bežať na vonkajšom obehu po dobu niekoľkých minút.

Ako jednoducho prečistiť klimatizáciu

Čistenie klimatizačnej jednotky pomôže zlepšiť množstvo najazdených kilometrov a samozrejme, chráni naše zdravie. Pri čistení určitých častí klimatizácie umožníte, aby systém pracoval čo najefektívnejšie, a tým zlepšil aj celkový výkon vášho auta.

Čo všetko budete potrebovať?

  • skrutkovač
  • stlačený vzduch v spreji na čistenie klimatizácie
  • lepiacu pásku

1.

Odstráňte všetky komponenty, ktoré tvoria váš klimatizačný systém. To vám pomôže správne vyplaviť všetky nečistoty z klimatizačnej jednotky. Vyberte všetky hadice, výparníky, kondenzátore a ďalšie súčiastky nevýhodné pre systém vášho automobilu


2.

Vypláchnite všetky nečistoty pomocou stlačeného vzduchu v spreji.Začnite prečistením všetkých možných častí a vráťte ich na miesto.


3.

Nájdite kanáliky vedúce do kabíny vozidla, ktoré sú určené na nasávanie vzduchu. Sú to veľké rúrky, ktoré vedú až priamo do vozidla.


4.

Pomocou lepiacej pásky zachyťte prebytočnú špinu, ktorá z klimatizácie vychádza.

5.

Nezabudnite taktiež vymeniť klimatizačný filter, samozrejme, buďte pri výbere opatrní a všetko si kupujte konkrétne pre svoj model auta. Počas jeho výmeny sa držte pribalených pokynov alebo využite rady svojho mechanika.


Samozrejme, celá oprava je úplne jednoduchá a vystačíte si s nástrojmi, ktoré máte vždy po ruke. Všetko do seba zapadá ako puzzle a tak ani čistý vzduch v pľúcach aj pri jazde autom je na nezaplatenie.

Leave a comment

You are commenting as guest.