Rýchla a jednoduchá výmena pneumatík

Rýchla a jednoduchá výmena pneumatík

Pneumatiky sú základom každého vozidla, sú nástrojom, ktorý nám pomáha pri pohodlnej jazde na cestách. Bez pneumatík by to bolo o dosť nepríjemnejšie.  Keď príde čas na investíciu do pneumatík , nemali by ste šetriť na kvalite. Aj pravidelná údržba pneumatík vášho vozidla je dôležitou súčasťou bezpečnej jazdy a spolu s ich kvalitným spracovaním zabezpečuje jednoduchú kontrolu nad vaším vozidlom počas jazdy. Lacnejšie pneumatiky majú vyššie riziko prasknutia a posledná vec, ktorú chcete pri ceste na rodinný výlet, je to, aby ste skončili na okraji cesty a zúfalo hľadeli na zničené koleso.

Skôr, či neskôr to však čaká každého. Ste na ceste autom do práce, mysľou ste na dôležitej konferencii, či zhromaždení a zrazu sa vaše auto začne nakláňať do strany. Vy počujete ten povestný zvuk prasknutej pneumatiky a veľmi dobre viete o čo ide.

V súčasnej dobe majú mnohí vodiči k dispozícii rôzne asistenčné služby, ktoré ich dokážu z tohto problému dostať, ale vždy je veľkou výhodou, ak si dokážete čokoľvek opraviť aj sami. Vzhľadom k tomu, že je to celkom bežný stav, výrobcovia automobilov už navrhujú kolesá tak, aby bol proces výmeny pneumatík maximálne jednoduchý a efektný.

Nepríjemnosť na ceste

Defekt je bežnou nepríjemnou situáciou a výmena takto poškodenej pneumatiky by mala patriť k základným zručnostiam každého šoféra. Ušetrí to vaše peniaze nielen za volanie a cestu servisného technika, ale zároveň vám to pomôže dostať sa späť na cesty. My vám poradíme, ako čo najrýchlejšie a najjednoduchšie vymeniť poškodenú pneumatiku. Pamätajte však, že sa jedná o všeobecné pokyny a preto by ste si vo vlastnom záujme mali vždy prečítať príručky určené svojho konkrétneho typu vozidla k výmene pneumatík. Nezabudnite! Nikdy nechoďte pod auto podopreté iba zdvihákmi. Ak však nemáte na výber, urobte to iba pomocou schválených a kvalitných podpier vozidla. Vždy používajte ochranné pomôcky pri technickej manipulácii s vozidlom. Obtiažnosť tohto úkonu je veľmi nízka a ukrojí vám to iba 30 minút z vášho času. V nasledujúcich bodoch sa dozviete ako na to.

Čo budete potrebovať:

  • páčidlo
  • kľúč na matice kolies
  • zakladacie kliny alebo tehly
  • zdvihák
  • ochranné pracovné prostriedky (rukavice, okuliare)

Podrobný postup výmeny kolesa - pneumatiky

1.

Zaparkujte auto na pevnom a rovnom povrchu. Pokiaľ nemáte takú možnosť, posnažte sa nájsť čo najrovnejšie miesto.


2.

Zaraďte do parkovacej polohy, ak má vaše vozidlo automatickú prevodovku. Pri manuálnej zaraďte spiatočku.


3.

Zatiahnite ručnú brzdu a vytiahnite kľúč zo zapaľovania.


4.

Zaistite vozidlo tehlami alebo klinom v diagonálnom smere oproti kolesu, aby ste zabránili zmene jeho polohy. Ak meníte ľavú prednú pneumatiku, umiestnite prekážku k pravej zadnej. Ak prekážkou zaistíte obe protiľahlé kolesá, bezpečnosť práce iba zdvojnásobíte.


5.

Ak má vaše vozidlo samostatné kryty kolies, použite páčidlo na ich odstránenie. Umiestnite ho pod okraj krytu kolesa a opatrne vypáčte. Uvoľnite ho na niekoľkých miestach, potom ho jednoducho a ľahko odstránite.


6.

Ak máte systém blokovania kolies voči otáčaniu, použite na jeho uvoľnenie kľúč na kolesá. Otočte ním v smere hodinových ručičiek, až kým sa blokovanie kolies neuvoľní. Niektoré vozidlá majú závity skrutiek vyrobené do ľavej strany, tie sú všeobecne určené písmenom L. Nájdete ho na konci každej skrutky.


7.

Blokovanie kolies nastavte do správnej polohy, aby sa nestočili a neprimäli ďalšie skrutky k ich uvoľneniu. V tomto štádiu ich chcete iba uvoľniť, nie úplne odstrániť. Ak sa vám skrutka uvoľňuje ťažko, použitím kľúča dosiahnite čo najvodorovnejšiu polohy vzhľadom k zemi. Následne sa postavte blízko kľúča a jemne na neho skočte. Tento pohyb určite povolí aj tú najsilnejšiu maticu.


8.

Umiestnite zdvihák do polohy určenej pokynmi jednotlivého vozidla. Zvyčajne to býva v prednej časti zadných kolies a zadnej časti predných. Ak parkujte na trávnatej, piesčitej, či mokrej ploche, položte pod zdvihák kúsok preglejky.


9.

Pomaly a plynule zdvihnite vozidlo, až kým sa pneumatika iba jemne nedotýka zeme. Pomocou kľúča odstráňte všetky matice kolesa a odložte ich na stranu.


10.

Zodvihnite vozidlo vyššie, až kým sa koleso prestane dotýkať zeme. V tejto polohe môžete koleso bezpečne odstrániť.


11.

Umiestnite náhradnú pneumatiku na čapy kolies a ručne zaskrutkujte matice pokiaľ to bude možné. Občasné točenie volantom vám pri tom pomôže.


12.

S nasadeným kolesom a prichytenými maticami môžete spustiť auto pomaly dole tak, aby sa znova jemne dotýkalo zeme. Použite kľúč na úplné dotiahnutie všetkých skrutiek. Existuje tu určitá postupnosť, ktorú by ste mali dodržať. Ak máte štyri matice, utiahnite najprv ľavú hornú, tak náprotivnú spodnú, potom pravú hornú a tak dolnú. Ak máte päť matíc, riaďte sa vzorom hviezdy. Ak je matíc šesť, postupujte podobne ako pri štvormaticovom uchytení.

varianty-skrutiek-kolesaRiaďte sa týmto jednoduchým obrázkom.


13.

Vozidlo spustite úplne na zem a matice dotiahnite na doraz. Keď sa postavíte na koniec kľúča pri uťahovaní matice, zaistíte tým dokonalé upevnenie. Ak si tým stále nie ste istí, navštívte najbližší autoservis, aby vám skontrolovali utiahnutie všetkých matíc.


Niekedy sa vám môže stať, že pneumatika nie je poškodením úplne zničená. Častokrát sa stáva, že narazíme na klinec, či nejaký ostrý predmet a pneumatiku nemôžeme alebo nechceme vymeniť v tej chvíli. Pomocou striekacej peny určenej na fixáciu pneumatík si môžeme dopomôcť k niekoľkým kilometrom navyše. Postupujte pri nej podľa jednoduchých krokov určených výrobcom. V ideálnej situácii vám pena dopomôže k zdolaniu menšej vzdialenosť aspoň pokiaľ nenájdete najbližšiu pumpu, či odpočívadlo, kde si môžete svoj defekt v kľude opraviť. 

Náš tip: Při výměně pneumatik je potřeba zkontrolovat také tlumiče pérování, které spolu s pneumatikami ovlivňují bezpečnost a komfort při jízdě. Pakliže jsou opotřebované, rozhodně neotálejte s výměnou tlumičů, neboť ucítíte mnohem více nerovnosti, nárazy nebudou dobře tlumeny a auto nebude tak dobře sedět na vozovce.

Leave a comment

You are commenting as guest.