Nabíjame batériu v aute - poznáte správny postup?

Nabíjame batériu v aute - poznáte správny postup?

Raz za čas sa to jednoducho stane každému majiteľovi najmä staršieho auta. Čakáte, že vozidlo odomknete pri stlačení príslušného tlačidla na kľúči, avšak nič sa nedeje. Alebo pri zapaľovaní len márne čakáte na to, že sa motor dá do pohybu či aspoň jedna z mnohých kontroliek zasvieti. Nie je to dobré znamenie, avšak netreba robiť paniku. Chyba je pravdepodobne v akumulátori, ktorý už nie je v optimálnej pohode a má už o niečo vyšší vek.

O jeho záchranu sa môžete pokúsiť dobitím. Ak by sa vám to predsa len podarilo, kúpu novej batérie aj napriek tomu príliš neodkladajte. Dnešné moderné vozidlá majú ďaleko vyššiu spotrebu elektrickej energie, pričom najmä staršie batérie nevedia s týmito nárokmi držať krok. 

Ako je možné, že sa akumulátor vybije?

Poviete si, že predsa pri chode motora sa dobíja, ako sa teda môže vybiť? Ako sme už vyššie spomenuli, dnešné autá ho rozhodne nešetria, čo sa spotreby týka. Taktiež vodiči sú o niečo viac „rozmaznaní“ a doprajú si komfort v podobe klimatizácie, prídavných svetiel, nabíjania mobilných zariadení a podobne. Akumulátor odovzdáva tak viac energie, ako potrebuje na dobitie. Postupne tak dochádza k ubúdaniu uskladnenej energie a najmä pri nižších teplotách klesá aj kapacita samotnej batérie. Platí tak jednoduchá rovnica, ktorá hovorí, že čím nižšia teplota vonku a staršia batéria v aute, tým vyššia pravdepodobnosť jej nefunkčnosti či vybitia. Napríklad pri -20°C funguje aj nová batéria približne len na 40% svojej obvyklej kapacity. 

Aj baterka môže zamrznúť

Ak ste si doteraz mysleli, že novému autu s novou baterkou alebo všeobecne autu s novou batériou sa takéto problémy vyhýbajú, ste na omyle. Pokojne stačí, že prestanete intenzívne jazdiť, vozidlo bude slúžiť len na občasné jazdy mestom a problémy sa dostavia rýchlejšie, ako by ste čakali. Prevenciou je kontrola samotnej batérie. Zima a mráz sú veľkými nepriateľmi akumulátora. Všeobecne však možno tvrdiť, že pri frekventovane používanom vozidle je šanca na zlyhanie akumulátora podstatne nižšia. 

Nemôžete naštartovať? Noste štartovacie káble vždy so sebou!

Vybitá batéria spôsobí nefunkčnosť celého vozidla. Aby ste aspoň naštartovali budete potrebovať štartovacie káble. Štartujete tak pomocou iného naštartovaného vozidla, z ktorého pochádza prúd. Pri kúpe štartovacích káblov sa zamerajte na ich kvalitu, prierez a svorky, ktoré dokážu obopnúť svorky akumulátora. Rozhodne neskúšajte vozidlo naštartovať ako v minulosti – jeho roztlačením, kedy nespálený benzín dokáže preniknúť do katalyzátora a pri vznietení ho poškodí.

Ako pripojiť štartovacie káble?

Postup je pomerne jednoduchý, vyvarujte sa však akejkoľvek chybe, ktorá by mohla poškodiť vozidlo. 

Ako iste viete, pripájajte vždy rovnaké znamienka k sebe, teda plus k plusu a mínus k mínusu. Červeným káblom teda spojte plus akumulátora vozidla, od ktorého beriete energiu s Vašim vozidlom. 

Mínus svorku čierneho kábla zapojte na mínus vozidla, z ktorého beriete prúd a pripojte k mínus vášho vozidla. Autá sa však po celý čas nesmú dotýkať. Motor druhého vozidla môže byť už v čase zapájania naštartovaný alebo ho naštartujte až v čase štartovania vášho vozidla s pokazenou batériou. Akonáhle začne prúdiť prúd do vášho vozidla, pokúste sa o jeho naštartovanie. Ak sa to nepodarí do 15 sekúnd, nechajte vozidlám aspoň minútu pauzu a pokúste sa znova. Ak sa štartovanie podarí, potom nechajte chvíľu bežať motory s prepojenými batériami a postupne káble odpojte. 

Vyberte si najlepšiu batériu

Každý by chcel to najlepšie na trhu. Pri výbere batérie je to pomerne jednoduché – vyberte si vždy batériu podľa dátumu výroby. Najhoršie sú tie batérie, ktoré ležia v regály obchodu aj niekoľko mesiacov či viac ako rok. Tým sa skutočne radšej vyhnite a nebojte sa investovať do batérie, ktorá je skutočne „čerstvá“. Vyčítanie dátumu výroby z batérie je však často veľkým problémom, keďže samotný dátum býva často ukrytý v rôznych nie čitateľných znakoch a kódoch. Predovšetkým veľmi výhodné zľavy v supermarketoch bývajú často zradné a tým sa radšej treba vyhýbať.

Jazdite – batérií to prospieva

Akumulátor sa rozhodne lepšie cíti, ak je pravidelne zaťažovaný a s vozidlom pravidelne jazdíte. Životnosť batérie je štandardne tri až šesť rokov, pričom ju dokážete predlžovať najmä vhodným spôsobom jazdy, dodržovaním určitej frekvencie a podobne. Nezabudnite nikdy vypnúť svetlá, nemajte príliš dlho zapnuté rádio, nabíjanie smartfónu či iné drobnosti v prípade, že vozidlo nie je naštartované. Akumulátor je možné aj premerať, a to odborníkom zo servisu. 

Leave a comment

You are commenting as guest.