Ako správne postupovať pri výmene oleja v aute?

Ako správne postupovať pri výmene oleja v aute?

Synchronizovaný pohyb spaľovacieho motora je v strojárstve romantikou. Jeho neustále pracovanie na plné obrátky, tisícky pohybov za minútu počas niekoľkých hodín denne si vyžaduje aj patričnú starostlivosť. Tento mechanický balet závisí na ochrannej kvapaline, oleji v motore, ktorý zabezpečuje dostatočnú mazľavosť pohyblivých častí motora. Nepravidelná výmena oleja bude mať za následok pomalú smrť vnútorných súčastí vášho motora. A navyše, pre začínajúcich mechanikov je výmena oleja jedinečnou príležitosťou ako si užitočne zašpiniť ruky a pritom využiť šancu spoznať svoje auto.

Kedy je potrebné vymeniť olej?

V tomto momente bohužiaľ neplatí stará známa metóda, že vzhľad oleja nám dokáže napovedať, kedy je na čase ho vymeniť. Priemerné časové rozmedzie, po ktorom je vhodná jeho výmena sú 3 mesiace alebo každých cca 4800 km. Napriek tomu, že výrobcovia automobilov ako je Ford alebo Toyota odporúčajú výmenu oleja kľudne odložiť po každých 6-tich mesiacoch alebo 8000 kilometroch, rutinná výmena je lacnejšou variantou ako zabezpečiť dlhodobý top stav motora.

Technológia postupuje aj v motorizme a preto je dnes mnoho modelov áut vybavených palubným počítačom, ktorý nám ukáže, kedy je potrebná zmena oleja. Nie sú to štandardné ukazovatele, pri ktorých rozsvietení musíte okamžite nájsť garáž a pustiť sa do jeho výmeny. Nové sofistikované prístroje sú napojené na interný počítač, ktorý dokáže dať do pomeru najazdenú vzdialenosť a výkon motora a tak sa včas dozviete, že nastal čas na vykonanie potrebných úkonov.

Výber motorového oleja

Pri kúpe motorového oleja nehľaďte na vašu obľúbenú značku, potrebujete totiž vedieť oveľa viac. Dôležitým faktorom je rozsah viskozity a hmotnosti oleja, ktorý preteká vašim motorom. Nízka viskozita oleja (odporúča sa hlavne počas chladného počasia) má redšiu konzistenciu ako olej s vysokou viskozitou.

Ako ďalší by vás mal zaujímať typ motorového oleja, ktorý budete potrebovať. Lacný a široko dostupný konvenčný olej sa destiluje ako vedľajší produkt ropných rafinérií. Tento olej začína byť vyhľadávanou voľbou pre mnoho motorov. Na druhej strane syntetický motorový olej je chemicky vyrobený práve pre dosiahnutie prvotriedneho výkonu. Napriek niekoľkým pochybnostiam je jedinou nevýhodou syntetického oleja jeho dvojnásobná cena v porovnaní s bežnými konvenčnými zmesami.

Čo budeme potrebovať?

Okrem správne zvoleného motorového oleja a filtru pre vaše vozidlo (niektoré modely áut potrebujú špeciálne filtre, preto sa neváhajte obrátiť na odborníka, ktorý pozná typ vášho auta) budeme potrebovať klasické nástroje ako sú kľúč na demontáž olejového filtra, misku určenú na vypustený oleja, lievik, niekoľko párov latexových rukavíc a zástrčku, aby sme mohli zapojiť olejové čerpadlo. V nasledujúcich dvanástich bodoch si vysvetlíme, ako pri výmene oleja správne postupovať.

1.

Zapnite motor, aby sa olej zahrial. Jednoduchým otočením kľúča a tým, že necháte bežať motor 5 – 10 minút ho dostatočne nepripravíte. Nasadnite do auta a krátkou jazdou dosiahnite jeho najvyššiu teplotu. Niekoľkokrát obíďte sídlisko, ak sa dá, urobte si malú jazdu mimo mesta. Akonáhle dostatočne zahrejete auto, olej bude poddajnejší a vypustíte ho oveľa jednoduchšie ako chladný.


2.

Uistite sa, že vaše auto stojí na vodorovnej a spevnenej ploche. Nechajte auto oddýchnuť 5 až 10 minút, aby olej, ktorý počas jazdy pracoval v motore, sa dostal na miesto, odkiaľ ho budete vypúšťať. Použite zdvihák alebo rampy a vyvýšte prednú časť motora, aby ste mali prístup k olejovej vani. Z bezpečnostných dôvodov zatiahnite ručnú brzdu a za zadné kolesá umiestnite niekoľko tehál. Keď používate zdviháky, v žiadnom prípade sa nepohybujte pod autom, dokiaľ nie sú bezpečne ukotvené na svojom mieste. Akonáhle to máte hotové, zdvihnite kapotu a odpojte káble batérie pre zvýšenie vašej bezpečnosti. Uistite sa, že sa nedotýkate kladných a záporných bodov súčasne, nikto vás predsa nechce vidieť piecť sa vlastnom aute.


3.

Nájdite vypúšťaciu skrutku olejovej nádoby, ktorú nájdeme na spodnej zadnej časti auta.


4.

Odskrutkujeme kryt olejového filtra, odpojíme hadicu na nasávanie vzduchu. Odstránime vypúšťaciu skrutku a necháme olej vytiecť do pripravenej nádoby. Uistite sa, že misku budete mať pripravené, nakoľko olej má tendenciu vytiecť veľmi rýchlo. Pamätajte, že motorový olej je stále horúci, takže buďte opatrní. Na úplne vyprázdnenie starého oleja by nám mali stačiť 2 – 3 minúty.


5.

Skontrolujte vypúšťaciu skrutku, či sa náhodou nepoškodila a bezpečne ju znova zatočte. Vyhnite sa jej pretočeniu. V tejto chvíli si nasaďte latexové rukavice potrebné pre nasledujúce body ďalšieho postupu.


6.

Olejový filter je valcovitá časť pozdĺž spodnej strany motora. Vezmite si kľúč na jeho demontáž a odstráňte ho. Pozor, je možné, že nejaká časť horúceho oleja je stále vo vnútri. Nebojte sa ho kľudne aj rozbiť, avšak buďte opatrní, aby ste nepoškodili iné časti motora.


7.

Vezmite si nový olejový filter, namažte tesnenia malým množstvom nového oleja. Nezabudnite na gumičky alebo tesniacu niť a použite ju presne podľa návodu. Nasadíme kryt filtra a dobre utiahneme.


8.

Prišiel čas výmeny oleja. Uvoľnite uzáver plniaceho hrdla pomocou čistej handry a nalejte olej do nádoby pomocou lievika. Typické množstvo oleja je 4 až 6 litrov na dosiahnutie potrebnej hladiny, no prispôsobte si to vášmu modelu, všetko nájdete v užívateľskej príručke. Uzáver zatiahnite správne a pevne.


9.

Predtým, než spustíte zdviháky, uistite sa, že sa pod autom nenachádzajú žiadne vytečené olejové škvrny. Nechajte auto chvíľu stáť, aby mal olej dostatočné množstvo času na to, aby stiekol na svoje miesto. Pamätajte, že nový olej je chladný, takže to chvíľu potrvá. Keď ste si istí, že pod autom nie sú žiadne olejové mláky, pomaly spustite auto na zem a povoľte ručnú brzdu.


10.

Skontrolujte hladinu oleja pomocou motorovej mierky. Ideálna hladina je priamo medzi dvoma značkami na mierke. Najvhodnejší čas na jeho meranie je po tom, ako sa motor na chvíľku zabehne. Pripojte káble batérie a zatvorte kapotu. Neskôr si vyjdite si na krátku jazdu, potom nechajte auto odstáť 5 – 10 minút. Po tomto úkone bude kontrola správnej hladiny oleja oveľa jednoduchšia.


11.

Naštartujte motor a sledujte kontrolku hladiny oleja, či neindikuje žiadne problémy.  Novšie vozidlá sú vybavené špeciálnym zariadením výmeny oleja a tie budú vyžadovať reštart systému. Tento proces sa odlišuje podľa modelu auta, preto sa nezabudnite poradiť s automechanikom.


12.

V poslednom rade správne zlikvidujte starý motorový olej. Použite akúkoľvek uzatvárateľnú nádobu a odneste starý olej na určené miesto, zberňu, čí skládku. Nájdite si na internete najbližšie vhodné zberné miesto.


Hladký priebeh

Ak ste každý krok vykonali správne, už za menej ako hodiny sa môžete znovu posadiť za volant vášho auta. Iba za krátky čas je pre váš bezchybná jazda zážitkom. A vašou osobnou odmenou bude to, že už nikdy nemusíte vyhľadať odborníka a sami pre seba sa jedným stanete.

Leave a comment

You are commenting as guest.